Jäätmetekke vähendamine

Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction). Selle raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ning ressursse säästlikult kasutama. Nädala eesmärk on teadlikkuse suurendamine jäätmetekke vähendamise osas. Ettevõtmises on oodatud osalema erinevad organisatsioonid, haridusasutused, ettevõtted ning eraisikud üle Euroopa. 

Sellel aastal on fookuses nähtamatud jäätmed (Invisible waste).

Nähtamatute jäätmete mõiste on tekkinud sellest, et tarbija ei ole teadlik, kui palju jäätmeid tekib ühe toote tootmisel. Kas tead, et ühe alla 200g kaaluva nutitelefoni tootmisel tekib 86 kg jäätmeid, millest suurt osa ei saa ringlusesse võtta ning nende teekond lõppeb prügilas või põletuses. Lisaks jäätmetele kaasneb kahjulik mõju ka kliimale suurema CO2 paiskamisega õhku. Vaata telefoni videot siit.

Selleks, et tootmine ja tarbimine oleks jätkusuutlik, peaks toodetel olema pikem kasutusiga, olema lihtsasti parandatavad ning ringlussevõetavad. Nii vähendatakse uute toodete tootmise vajadust ning jäätmete teket.

Vaata rohkem infot www.nähtamatudjäätmed.ee

 

18.11-02.12.2020 viiakse autoromud tasuta ära!

 

Aias, metsatukas, linnatänaval kasutult seisev autoromu ei riku mitte vaid vaatepilti, aga on ohtlik ka keskkonnale. Oma vanale autole saab kinkida uue elu, andes ta sinna, kust tollest tehakse midagi uut. 18. novembrist kuni 2. detsembrini viivad BLRT Refonda, Eesti Autolammutuste Liit ja  Kuusakoski AS autoromud üle Eesti tasuta ära.

Autoromu millelt ei ole eemaldatud ohtlikke osi, liigitatakse ohtlike jäätmete hulka. Maha kallatud või põletatud mootoriõli võib põhjustada ohtu nii keskkonnale kui tervisele. Autoromust eemaldatakse tolle käitlemise ajal 6 kuni 12 liitrit vedelikke (v.a. kütus). Lisaks põhjustavad tõsist muret pliiakude vale käitlemine ning plastiku põletamine.

 

Lisainfot autoromude kampaania kohta saab:

  • Eesti Autolammutuste Liidu telefonilt 57877233;
  • Kuusakoski tasuta lühinumbrilt 13660;
  • BLRT Refonda tasuta lühinumbrilt 1817.

 

 

Vaata, kuidas saad osaleda sina

Ettevõte ja asutus

Seadke kontoris sisse liigiti kogumine. Ka kontoris tuleb liigiti koguda biolagunevad jäätmed, pakendid, paber ja papp ning segajäätmed. Kõiki erinevat liiki jäätmeid ei pea koguma samas kohas. Näiteks paberijäätmeid võib koguda printeri juures.

Korraldage asutuses kasutatud asjade turg. Kindlasti on paljudel inimestel seisma jäänud asju, mida enam ei kasuta, kuid mida võiks mõnel kolleegil vaja minna.

Loobuge laua all olevast prügikastist. Näiteks osakondade vaheline võistlus, kes loovutab enim prügikaste.       

Vähendage 
või loobuge printimisest, aga kui on ikkagi vaja printida, siis eelistage looduslikke tinte. 

Koguge kokku hulk ostukotte ja seadke sisse ostukotilahendus, et peale tööd saaks kaasa võtta ja järgmine päev tagasi tuua. 

Seadke sisse panditaara kogumine. Kontorites tarbitakse tihti karastusjooke, kuid paari pudelit enamasti taaraautomaati ei taheta viia. Koguge taara kokku ja ostke selle eest kolleegidele näiteks puuvilju või midagi vajalikku.

Vaadake kolleegidega koos temaatilist filmi või kutsuge jäätmete teemal rääkima pädev inimene (Keskkonnaametist, ministeeriumist või mõnes muust MTÜ-st/ettevõttest).

Kool, lasteaed või muu haridusasutus

Seadke sisse liigiti kogumine. Ka koolis, lasteaias, ülikoolis ja mujal tuleb jäätmeid - biolagunevad, pakendid, paber ja papp ning segajäätmed -  liigiti koguda. Kõiki erinevat liiki jäätmeid ei pea koguma samas kohas. Mõelge välja atraktiivne lahendus, mis teie hoonele/ruumidele ja vajadustele paremini sobib ning tehke teoks. Lisainfot ning koolitust jäätmete paremaks sortimiseks küsi kohalikust omavalitusest või keskkonnaministeeriumist.

Korraldage õpilastega kasutatud asjade turg. Pange paika üks päev, mil kõik õpilased toovad kodust mõne asja, mida neil enam vaja ei lähe ning korraldage kasutatud asjade vahetus. Teistes riikides on seda praktiseeritud ning lastele on väga meeldinud.

Laadige alla plakatid ja infomaterjalid ning arutlege õpilastega jäätmetekke vältimise ja korduskasutuse teemadel.

Meisterdage midagi. Näiteks ajalehtedest kauss või pakenditest kott. Õpetuse leiad siit.

Seadke sisse panditaara kogumine. Koolides tarbitakse tihti karastusjooke, kuid paari pudelit enamasti taaraautomaati ei taheta viia. Koguge taara kokku ja ostke selle eest koolile midagi vajalikku või koguge ürituste korraldamise/ekskursioonide fondi.

Vaadake temaatilist filmi või kutsuge jäätmete teemal rääkima pädev inimene (Keskkonnaametist, ministeeriumist või mõnes muust MTÜ-st/ettevõttest). Erinevaid klippe leiate lehe all osas olevast lisainfost.

Aktiivne MTÜ ja selts

Korraldage oma külas või piirkonnas kasutatud asjade turg. Kindlasti on paljudel inimestel seisma jäänud asju, mida enam ei kasuta, kuid mida võiks kellelgi teisel vaja minna.

Korraldage oma külas või piirkonnas asjade remontimise/disainimise/ meisterdamise töötuba. Otsige spetsialist naabrite hulgast või rääkige ülikoolidega, kus leidub noori insenere ja disainereid. Juhised, kuidas valmistada kohvipakkidest kott või ajalehtedest kauss, leiad siit.

Jäätmete hõlpsaks sortimiseks meisterdage jäätmeratas. Faili leiab lehe allosas olevast infomaterjalide loetelust.

Korraldage temaatilise (jäätmete teemal) filmi vaatamine ning hiljem selle arutelu. Klippe leiab lehe allosas olevast infomaterjalide kastist, samuti Youtube'ist. 

Kutsuge jäätmetest rääkima spetsialist keskkonnaametist või kohalikust omavalitsusest. Jäätmete temaatika huvitab iga inimest, kuid paraku ei olda alati piisavalt kursis.

Kõik teised ideed on samuti teretulnud.

Korteriühistu

Kas teie kortermaja elanikud teavad, kuidas jäätmeid õigesti sortida? Kutsuge kohalikust omavalitsust spetsialist rääkima ja inimesi selles valdkonnas koolitama. Miks mitte koopereeruda mitme kortermajaga ja korraldada ühine infotund jäätmete teemal.

Jäätmete hõlpsaks sortimiseks meisterdage jäätmerattaid ning jagage kortermajade elanikele. Faili leiab lehe allosas olevast infomaterjalide kastist.

Korraldage oma kortermajas riiete, raamatute, laste mänguasjade või muu taolise annetuspäev ning viige need abivajajatele. Rääkige eelnevalt kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajaga ning küsige ideid, mida koguda ning kellele need suunata.

Kas teie kortermajas on samuti probleemiks liigne reklaami panemine postkastidesse? Küsige Eesti Posti kontorist „ainult tellitud post“ kleebis ning pange see igale postkastile, kes reklaami ei soovi (Korraga antakse ainult üks kleebis, mis tähendab, et igaüks peaks selle ise küsima.)

Kõik teised ideed on samuti teretulnud.

Kohalik omavalitsus

Korraldage jäätmeinfopäev, kus jagate inimestele infot jäätmete kohta. Kuidas sortida, mida tuleb liigiti koguda, miks ei tohi jäätmeid põletada jms.

Tooge kodulehel välja nipid jäätmetekke vähendamiseks. Materjali leiab sellelt lehelt ning ministeeriumi veebis jäätmete alateemast.

Riputage kodulehele sortimisratta fail, millest igaüks saab ise omale ratta meisterdada. Faili leiab lehe alaosas olevast lisamaterjalide kastist.

Korraldage vallas riiete, raamatute, laste mänguasjade või muu taolise annetuspäev ning viige need abivajajatele. Rääkige eelnevalt läbi võimalike abivajajate ühendustega ning küsige ideid, mida koguda ning kellele need suunata.

Kõik teised ideed on samuti teretulnud.

Aktiivne kodanik

Kui oled teadlik inimene, siis hari jäätmete vähendamise, vältimise ja taaskasutamise teemal ka oma sõpru ja sugulasi - kuidas sortida, mida tuleb liigiti koguda, miks ei tohi jäätmeid kodus põletada jne. Lisainfot leiad keskkonnaministeeriumi kodulehelt jäätmete alateemast.

Kleebi postkastile kleebis „ainult tellitud post“. Siis ei panda sinu postkasti reklaami.

Vältige jäätmeteket nii palju kui võimalik:
- Võta poodi oma kott/kotid kaasa;
- Osta kohv termostopsi;
- Väldi pakendatud tooteid;
- Pakkige kingitused olemasolevatesse materjalidesse;
- Keeldu kilekotist;
- Ostke tunnustatud ökomärgisega "EL Lilleke", "Luik", "Sinine Ingel" tooteid;
- Ostke looduslikku kosmeetikat;
- Ostke energiatõhusaid lambipirne;
- Tehke ise oma puhastusvahendid;
- Vahetage välja ja parandage oma elektroonikaseadmed;
- Kasutage taaslaetavaid patareisid;
- Tutvuge kohalike eeskirjadega ohtlikest toodetest ohutu vabanemise kohta;
- Aias vältige pestitsiidide kasutamist;
- Ärge suunake reovee äravoolu oma aeda.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Korraldage sõpruskonnaga riiete, raamatute, laste mänguasjade või muu taolise annetuspäev ning viige need abivajajatele. Rääkige eelnevalt läbi võimalike abivajajate ühenduste ja kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajaga ning küsige ideid, mida koguda ning kellele need suunata.

Kõik teised ideed on samuti teretulnud!

 

Viimati uuendatud: 22. november 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.