Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve Eesti-Vene kalapüügikomisjon

Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järv

 

Pindala 3555 km2,  (2611 km2 Peipsi järv , 708 km2 Pihkva järv ja 236 km2 Lämmijärv, nendest 55%, 1,4% ja 50% on Eesti osa) keskmine sügavus 7,1 m. Suur ja madal, avatud, kihistumata ja hästi läbisoojeneva veega veekogu, mille kõrge toitainete sisaldusest on tingitud vähene vee läbipaistvus, Hapnikupuudust esineb väga harva. Järvedes on rikkalikult zooplanktoni ja zoobentost ning arvukas kalastik (36 kalaliiki). Põhja-Euroopa kalarikkama suurjärvena on kahe riigi kalurid siit püüdnud isegi kuni 11 tuhat tonni kala (Peipsi, 2008). Viimastel aastatel on saagid jäänud 4 - 6  tuhande tonni piiresse.

Peipsi, aga ka Lämmi- ja Pihkva järve varude majandamine on piiriveekogu staatuses oleva vesikonna tõttu jagatud Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsiooni vahel.

1994. aastal kirjutasid nimetatud kahe riigi esindajad alla Eesti Vabariigi Valitsuse ja Vene Föderatsiooni Valitsuse vaheline Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve kalavarude säilitamise ja kasutamise alase koostöö kokkuleppele.

Selles  dokumendis tunnistatakse ühist vastutust Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve elusressursside säilitamisel ning lähtudes vastastikusest huvist nende järvede kalavarude ratsionaalsel kasutamisel, soovi ühendada oma jõupingutused kalavarude säilitamiseks ja kalandustegevusele soodsate õiguslike ja majanduslike tingimuste loomiseks.

Vastavalt kokkuleppele toimuvad igal aastal läbirääkimised, mille käigus kuulatakse ära teadlaste ettekanded kalavaru olukorrast ja soovitused varu majandamiseks. Tähtis osa järvede majandamisel on järelevalvel, nii annavad ka mõlema riigi keskkonnajärelevalve  esindajad ülevaate tehtud tööst ja teevad ettepanekuid  töö tõhustamiseks. Samuti lepitakse läbirääkimiste käigus kokku lubatud väljapüükide mahud kalaliikide kaupa. Kvoodid Peipsi ja Lämmijärvel jaotatakse võrdselt millele lisanduvad veel Pihkva järve püügivõimalused mida kasutab üksnes Vene pool.

Protokollid

Kalanduskomisjoni 46. istungi protokoll (nov 2020) EE (6,44 MB, PDF) RU (8,56 MB, PDF)

Kalanduskomisjoni 45. istungi protokoll (nov 2019) EE (0,7 MB, PDF) RU (0,95 MB, PDF)

Kalanduskomisjoni 44. istungi protokoll (nov 2018)  EE (0,6 MB, PDF) RU (0,8 MB, PDF)

Kalanduskomisjoni 43. istungi protokoll (nov 2017)  EE (12,0 MB, PDF) RU (0,9 MB, PDF)

Kalanduskomisjoni 42. istungi protokoll (nov 2016)  EE (9,4 MB, PDF) RU (11,4 MB, PDF)

Kalanduskomisjoni 41. istungi protokoll (nov 2015)  EE (4,8 MB, PDF) RU (6,6 MB, PDF)

Kalanduskomisjoni 40. istungi protokoll (juuni 2015) EE (6,0 MB, PDF) RU (0,7 MB, PDF)

Arhiiv

 

Viimati uuendatud: 24. märts 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.