Maavarad

 

Maapõu on maismaal, sise- ja piiriveekogudes, territoriaal- ja sisemeres ning majandusvööndis inimtegevuseks tehniliselt ja majanduslikult kättesaadav maakoore osa.

Eesti on maavarade rikkuse poolest maailmas suhteliselt keskmisel tasemel, ent on vähe selliseid riike, kus maapõu oleks nii hästi uuritud kui meil.

Maavaradel on inimeste elus pea sama tähtis koht kui toidul, veel ja õhul.  Kõigi igapäevaelu sõltub meie maavaradest: elektri- ja soojusenergia, ehitusmaterjalide tootmine, tee-ehitus, aiandus jne.

Täna kaevandatakse Eestis põlevkivi ja turvast ning looduslikke ehitusmaterjale nagu liiv, kruus, lubja- ja dolokivi ning savi.

Samas leidub Eestis veel teisigi maavarasid, mida praegu ei kaevandata. Nendeks on näiteks fosforiit, graniit, diktüoneemaargilliit ja rauamaak.

Vaata täpsemalt Eesti maapõue aarete kohta SIIT

  •  

Peamised õigusaktid

Maavarade kaevandamine ja kasutamine on korraldatud maapõueseadusega. Põlevkivi kohta käivatest aktidest on olulised veel atmosfääriõhu kaitse seadus ja jäätmeseadus, mis reguleerivad põlevkivi kasutamist põletusseadmetes ja õli tootmisel.

 

Maavara kaevandamise load

Kaevandamisloa annab Keskkonnaamet. Maavara kaevandamise load, samuti üldgeoloogilise uurimistöö ja geoloogilise uuringu load on elektrooniliselt kättesaadavad keskkonnalubade infosüsteemis.

Lugemist maavarade kohta

Peamised maavarad

 

 

 

 

 

 

 

Maavarade kasutamine

 

 

Viimati uuendatud: 15. november 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.